Изложба „Стефан Георгов – искрен и предан съзерцател на своето време“ отбелязва 125 години от рождението на художника.
Фотоизложба, съвременно оръжие и екипировка са представени в Плевен в района на Военния клуб днес.
Експозицията от снимки е под наслов „Сухопътните войски - ние сме там, където има нужда от нас“ и представя дейността на цивилните служители и военнослужещите от всички формирования на Сухопътни войски. Утре изложбата ще гостува и в Белене.
Освен нея, плевенчани и гостите на града могат да разгледат експозиции на открито, под общото название „Съвременно оръжие и екипировка на военнослужещите от Сухопътните войски”. Представени са снайперови пушки, радиостанции и тактическо снаряжение, РПГ-7, 7,62 мм и др.
За гражданите, които искат да научат повече за живота в армията, е прожекцията на филма „138 години Сухопътни войски – по пътя на традицията”. Свой щанд има и Военното окръжие, откъдето дават насоки за кандида
Певицата, авторка на песни и актриса Сабрина Карпентър за трета поредна седмица е начело в класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.
Карпентър запазва първенството си с албума Short n` Sweet, от който за едноседмичния период на отчитане са продадени 117 000 еквивалентни единици.
Позициите от втора до шеста в албумния чарт остават непроменени спрямо предходната седмица и се заемат съответно от Пост Малоун с F-1 Trillion (72 000 продадени еквивалентни единици); Чапъл Роан с The Rise and Fall of a Midwest Princess (57 000); Морган Уолън с One Thing at a Time (52 000); Тейлър Суифт с The Tortured Poets Department (51 000) и Били Айлиш с Hit Me Hard and Soft (47 000).
Челната десетка в албумната класация Билборд 200 се допълва от Зак Брайън с
Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото "Родена край Одрин" е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетан
Националният исторически музей участва с 11 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Това обяви доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей.
Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
Доц. Петрунова уточни, че сред 11-те експоната, които НИМ праща в Лос Анджелис е и Панагюрското златно съкровище, около което се водят спорове. „Формално, по документи, е заведено към Пловдивския археологически музей, а пък, откакто е създаден Националния исторически музей през 1973 година, то е експонирано тук“, отбелязва тя.
Подборът е напр
Проектът „В света на музиката” на Плевенската филхармония гостува в Сливен на 7 ноември, съобщиха организаторите.
Цигуларят Веско Ешкенази, акордеонистката Вероника Тодорова и оркестърът на Плевенската филхармония под диригентството на Георги Милтиядов ще изпълнят на сцената на зала "Сливен" програмата, отличена с приза „Музикален проект на годината”.
В концертите са включени, както класически произведения, така и заглавия от популярната музика в аранжимент за симфоничен оркестър и солисти.
Публиката ще чуе творби от Йохан Себастиан Бах, Антонио Вивалди, Волфганг Амадеус Моцарт, Росини, Менделсон, Арам Хачатурян, Петко Стайнов, Ренцо Руджери, Астор Пиацола, Енио Мориконе, Джон Уилямс, както и от Майкъл Джексън, Queen, AC/DC.
Музикалната селекция включва и две авторски произведения на Вероника Тодорова - Dance on the river и
Експозицията ще е в музей-галерия „Анел“ и ще продължи от 27 ноември до 16 декември, съобщават организаторите.
Експозицията включва 90 произведения живопис и рисунки. Към нея се издава каталог на български и английски език, който се реализира по проект на Министерството на културата.
„Георгов оставя трайна следа в българското изкуство със своя широк тематичен диапазон. За себе казва: „Аз съм един от художниците, които първи са рисували индустриален пейзаж в България“. Неговите пейзажи от мини Перник, създадени между 1931 – 1948 г., включват сцени от откритите рудници и миньорския живот, наситени със силен социален заряд. Те са създадени с дълбока чувствителност към ежедневието на хората и отразяват преломните исторически промени, които настъпват в живота след 9-ти септември 1944 г.“, отбелязва кураторката на изложбата Пламена Димитрова-Рачева.
По думите й в сериите с рисунки и живопис на Георгов от бригадирските движения и новите индустриални строежи на Перник са отразени програмни теми, характерни за изкуството на соцреализма.
„Те носят документална стойност и силно емоционално въздействие на трудовия младежки ентусиазъм при строителството на ж.п. линията Ловеч – Троян, ж.п. линията Перник – Волуяк и новите заводи в Перник. В други – със сюжети от бригадирския живот – художника търси хармонията между труд и природа. В градските пейзажи от Варна и София Георгов улавя уникалната атмосфера на своето време – сгради, улици и паркове, които носят духа на модернизиращия се градски живот“, пише Димитрова-Рачева.
В Плевен с тържествен ритуал пред паметника на Иван Вазов, разположен в двора на едноименното училище, ще бъде почетено делото на народните будители. За това съобщават от Общината.
Ритуалът ще започне на 1 ноември с молебен, отслужен от свещеници от плевенски храмове. Със свои изпълнения ще участват Общински духов оркестър с диригент Пламен Марков, децата от хор „Звъника” с диригент Ваня Делийска, Първи ученически гвардейски духов оркестър и мажоретен състав при Средно училище „Иван Вазов“. Слово ще произнесе кметът д-р Валентин Христов.
Преди тържествения ритуал на специална церемония в Арт център - Плевен ще бъдат отличени директори на учебни заведения, придобили осигурителен стаж и възраст за пенсия. Част от празничното събитие ще е и приветстването с „добре дошли“ в учителската професия на 27 млади преподаватели, които сега
Искам да прегърна всеки един от вас, каза Кичка Бодурова на своите почитатели, изпълнили до краен предел зала 1 на НДК на 11 ноември вечера. С концерт, продължил над два часа и половина, обичаната изпълнителка отбеляза 50 години на сцената.
„След толкова години и след толкова изминати пътища, толкова далеч, от другата страна на планетата, искам да ви благодаря от всяка клетка на моето сърце. Написах следващата песен, когато бях далеч от вас. Тогава бях в една приказна градина и молех вятъра да ме доведе при вас. Благодаря ви, че сте с мен“, каза певицата.
Между изпълненията тя припомняше имената, с които се е срещнала през своята кариера: „Димитър Гетов е един от композиторите, с които съм работила много, както и Развигор Попов, с когото направихме цял албум“. На концерта прозвуча най-нова
Американските учени Виктор Амброс и Гари Ръвкън си поделят тазгодишната Нобелова награда за физиология или медицина за откриването на микроРНК - основен принцип, който определя как се регулира активността на гените, съобщи Nobelprize.org.
От Нобеловия комитет отбелязаха, че откритието им "се оказва от фундаментално значение за начина, по който се развиват и функционират организмите".
Информацията, съхранявана в нашите хромозоми, може да бъде оприличена на ръководство с инструкции за всички клетки в нашето тяло. Всяка клетка съдържа едни и същи хромозоми. Това означава, че всяка клетка съдържа абсолютно същия набор от гени и абсолютно същия набор от инструкции. Въпреки това различните видове клетки, като например мускулните и нервните, имат много различни характеристики. Как възникват тези различия? Отговорът се крие в генната регулация, която позволява на всяка клетка
Гийом Кане оглавява журито в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на „Синелибри“, съобщават от екипа на фестивала.
Една от най-ярките звезди на съвременното френско кино ще сподели отговорността с писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателя Даниел Келман. По традиция в международното жури влиза един изявен български артист, получил признание у нас и по света. В ролята на арбитър тази година е Мария Бакалова.
Гийом Кане е актьор, сценарист и режисьор, чието име е свързано с множество награждавани филми през годините, като значителна част от тях са адаптации по литературни произведения. Световна популярност му носи участието в приключенската драма „Плажът“ (2000) на Дани Бойл, адаптация по роман на Алекс Гарланд. През 2003 г. играе в &bdq
Той все още носи памперси, но само за няколко месеца се превръща в звезда в Инстаграм и завладява международната арт сцена - на 3 годинки Лоран Шварц от Бавария е наричан от някои медии "Мини Пикасо".
Неговите ярко оцветени абстрактни платна вече висят по стените на любители на изкуството по целия свят.
В ателието си в малък кът в семейната къща в Нойбойерн, Германия, невръстният художник рисува творбите си - често по-големи от самия него, като използва четки, валяци или просто покритите си с боя пръсти. Лоран открива тази своя страст през ноември миналата година, докато е на почивка в семеен хотел във Фойерщайн, в който има арт работилница. Собствениците му разказват, че малчуганът е хванал уверено четката и е започнал да рисува по хартията, сякаш никога не е правил нищо друго. По време на престоя си той посещава арт ателието още
Тя отбелязва, че художникът създава още селски пейзажи, автопортрети и портрети на членове на семейството му. Една от най-интересните теми в творчеството му е свързана с Народния театър и актьорското изкуство, допълва още кураторката на изложбата.
Стефан Георгов (1899–1987) е роден във Варна. През 1916 г. завършва III-та мъжка гимназия в София. Негов учител по рисуване е художникът Никола Петров (1913 – 1914). От 1917 до 1926 г. учи в Художествена академия в София, специалност „Живопис“ - при проф. Цено Тодоров, проф. Иван Ангелов и проф. Димитър Гюдженов. Две години по-късно завършва специален курс по живопис.
Представял е свои творби на самостоятелни експозиции, общи изложби, биеналета на изкуствата. През 1969 г. е удостоен с орден „Св. св. Кирил и Методий“ II степен.